Czy drukarki atramentowe są jeszcze praktyczne?

Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić funkcjonowanie bez drukarek atramentowych. Spotkać można je było w biurach, urzędach, szkołach, a także w naszych domach.

Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się także urządzenia laserowe, określane jako bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Jak to jest w rzeczywistości, czy drukarki atramentowe zostaną wyparte przez urządzenia laserowe?

Zalety drukarki atramentowej

Drukarki atramentowe to urządzenia, których praca wymaga zastosowania odpowiedniego tuszu. Dostępne są zarówno tusze czarne, jak i kolorowe. Na rynku znajdziemy tusze oryginalne oraz popularne zamienniki, które wyróżnia niższa cena. Pozostałe parametry kształtują się na podobnym poziomie, chociaż nierzadko zależy to od konkretnego producenta.

Niemniej, zastosowanie dobrego tuszu, jak chociażby tusz HP 302 pozwala na zachowanie wysokiej jakości wydruku. Z tego też względu drukarki atramentowe uważane są za najlepsze do drukowania obrazów i fotografii, gdzie niezwykle ważne jest odwzorowanie detali. Nie ulega więc wątpliwości, że ich stosowanie przynosi wiele korzyści, zwłaszcza tam, gdzie zachodzi konieczność drukowania grafik.

Ile kosztuje dobre urządzenie drukujące?


Odpowiadając na to pytanie, musimy mieć na względzie, że koszt zakupu drukarki to nie wszystko. Jego cena może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, jednak bez problemu uda nam się znaleźć drukarkę atramentową nawet za 300-500 złotych.

Niemniej, do tego kosztu doliczyć trzeba cenę tuszu. W przypadku tuszów oryginalnych ta kwota zwiększa się nawet o kilkaset złotych miesięcznie, co z pewnością nie jest małą suma. Warto mieć to zatem na uwadze, kiedy wybieramy konkretne urządzenie drukujące.